چرا زود خسته می شویم ویا همیشه خسته ایم؟

توصیه متخصصین به افرادی که احساس خستگی همیشگی می کنند این است که عوامل ذیل می تواند باعث خستگی و یا احساس خستگی مداوم آنها باشد!
- مصرف بیش از حد کافئین در چای و قهوه که هردو چای و قهوی بعلت این که دارای کافئین هستند باعث کم خوابی و بی خوابی در شب می شوند.


-کم خونی که در اثر کمبود هموگلوبین که یک نوع پروتئئن سرشار از آهنکدر گلبول قرمز است که مسیولیت حمل اکسیژن از،ریه ها به ارگان ها و بخش های بدن را بعهده دارد.امروزه ای و کپسول اسید فولیک را پزشکان بخاطر جبران کمبود آهن تجویز می کنند و این عارضه در خانمها شایع تر است.


-کم خوابی و یا مشکل قدن بیست و یکم. وجود دستگاه هایی مانن تلویزیون و اینترنت و ماهواره و.خواب را از سر خیلی ها برده و در عوض خستگی و سر درد و نا آرامی و خواب آلودگی به هنگام روز را به ادمغان آورده است.


'کم تحرکی و یا بلایی که بسیاری از مردم بخصوص نو جوانان و جوانان به آن دچارند.


-خواب زیاد

-کمبود ویتامین ب ۱۲ ناراحتی که خیلی ها نمی دهند این ویتامین چقدر برای بدن لازم است و از کمبود آن اگاهی ندارند.


-بیماریهای کلیوی با یک آزمایش ساده و یک سونوگرافی تو سط متخصص جان شخص نجات پیدا می کند.


-خونریزی های داخلی ،این پزشک متخصص است که می تواند با آزمایش و آندوسکوپی و کولونوسکوپی از وجود چنین مشکلی اگاهتان کند.


-بیماری قند ویا سرطان سفیدکه اغلب  در اثر کم تحرکی و مصرف بیش از حد مواد قندی مانند شیرینی و بستی و بوجود آمده و سلامت  بدن را مختل می سازد.


-کمبود پتاسیم. در ایام تابستان که هوا گرم است در اثر تعریق پتاسیم زیادی از بدن دفع می شود و یا بعلت نخوردن موادی که دارای پتاسیم هستند بوجود می آید.


کمبود آب و ملاح کافی در بدن بویژه در تابستانها و یا عادت به نخوردن آب.


مشکلات قلبی که تنگی نفس به هنگام کار و یا ورزش از علایم آن می تواند باشد.


بیماری تیروئید


همه این مشکلات می توانند خستگی در حال کار و رزش و یا حتی استراحت را بوجود آورند.وتشخیص همه آنها با پزشک متخصص است نه با خود ما!

پورسینا ودر ارتباط با بعضی علل خستگی در کتاب قانون می گوید!

اگر خستگي ناشي از مواد زايد خارجي باشد واندرون رگها پاكيزه و بي آلايش باشد، درمان آن ورزش استرداد (بهبودي دهنده) و دستوراتي است كه در مبحث خستگي قَرحه اي از آنها ياد كرديم . ليكن اگر سبب دروني بود (مواد زايد درداخل رگها بودند) بر تو است كه بيمار را از و رزش و حركت بازداري، او را بخواباني، گرسنه اش گرداني و هر شب هنگام او را با روغن اندوده كني و با آب ولرم بشويي، به شرطي كه شست و شو را تحمل كند و شروطي كه براي استحمام ذكر كرديم در مورد او جمع باشد . غذاي چنين كسي بايد از انواع سوپها باشد و در آن كيموس خوب كمتر باشد و ماده چسبندگي و غذايي زياد نباشد.

(کیْموس یا به اصطلاح زبان لاتین (chyme) به محتویات معدی می گویند که مایعی غلیظ و خامه‌ای‌شکل است که از غذای نسبتاً گوارش‌یافته، اسید کلریدریک، و مجموعه‌ای از آنزیم‌ها ساخته می‌شود.
فعالیت ماهیچه‌ای معده موجب به‌هم زدن دایم این مایع می‌شود و ادامه‌دهندۀ فرآیند‌هایی مکانیکی است که از دهان شروع می‌شود. هنگامی که کیموس از معده وارد دوازدهه می‌شود، به مایع یکنواختی تبدیل شده است که آمادۀ گوارش بیشتر و جذب در رودۀ کوچک است.) 


هم چنین جو، ذرت و گوشت پرنده هاي لطيف گوشت كه به بدن لطافت ميدهد غذاهايي از اين مقوله هستند . نوشابه وي بايد اسكنجبين انگبيني، آب انگبين و شراب سفيد و رقيق باشد. شراب سفيد و رقيق از اين جهت خوب است كه پخته كننده و ادرارآور است . ليكن نوشيدن بايد با شرابي شروع شود كه اندكي ترش مزه است و به تدريج به شراب رقيق و سپيدرنگ برسد.

اگر اين درمان موثر نشد معلوم ميگردد خلطي دست اندركار است وبايدبخش غالب در خلط را بيرون براني. اين كار چگونه بايد انجام گيرد؟ ـ اگر بخش غالب خون باشد يا خلط با خون همراه باشد درمان آن فصد يعني خونگيري از طريق رگزدن است. اگر خون در خلط غالب نباشد و يا با خلط همراه نباشد، در وي اسهال ايجاد كن.

گاهي چنين خستگی در اثر جماع زياده از حدو برخي مواقع نيز از زياده روي در استحمام روي ميدهد . درمان اينحالت آن است كه به وسيله ورزش (استرداد) نيرو بازيابي شود و از طريق ماساژخشك و سخت و اندودن تن باروغن ترن آن را برطرف كنند و غذاي رطوبت بخش كه از حيث گرمي و سردي در اعتدال است به مقدار كمتناول كنند. اگر غذا اندكي به گرمي گرايش داشته باشد بهتر است.


گاهي ناتواني يا بيخوابي يا اندوه و يا حالت خشكي بر اثرخشم (يا عارضه عصبي) موجب ميشود كه  ورزشكار به سوء هضم دچار شود كه در نتيجه نه به وسيله استردادبرطرف ميگردد و نه به وسيله ور زشهاي ديگر.درمان اين حالت همان ماساژخشك و سخت و اندودن بدن با روغن ترن و تناول غذاي نم بخش و كم ومعتدل در گرمي و سردي و ياكمي گرم است.

گاهي انسان درمييابد كه در اندامها و بويژه در زبانش رطوبت زياد است . اين رطوبت گاهي به حدیميرسد كه بركنش اندامها زيان ميرساند.
اين حالت ممكن است از افراط در استحمام و زيادي غذا و نوشيدني و آرامش وعدم حركت و آسودن روي آورد. اگر اين حالت عامل قبلي داشته باشد بايد آن را به طب جزئي حو آلت داد و اگرعوامل همانها بودند كه ذكر شديعني نوشيدن، عدم حركت، استحمام زياد و ترشدن . بايد آن را با ورزش بیرون رانی.

خمیازه و تمطي (كش دادن ـ كشيدگي) اندامها موقعي روي ميدهد كه مواد زايد درماهيچه ها جمع شوند . به اين

جهت اين حالت بعد ازبيدار شدن از خواب روي ميدهد . اگر اخلاط جمع شده بيشتر باشند، چندش و لرزش همراه
دارد و اگر باز هم بيشتر باشند موجب تب ميگردد . خميازه بخشي ازتمطي است. عارضه تمطي در ماهيچه هايآرواره و استخوان سينه پيدا ميشود و خميازه را به وجود ميآورد .

روي آوردهاي خميازه در اولين وهله براي تندرستان هيچ انگيزهاي ندارد. اگرخميازه بي موقع و زيادآيد، نامطلوب است و اگر در موقع هضم غذا آيد مطلوب ميباشد زيرا براي راندن مواد زايد مددكار است . گاهي سرما و غلظت و كمي تحليل موجب خميازه تمطي ميگردند . 

گاهي تمطي در بيدار شدن قبل از خواب كافي روي ميدهد. در اين صورت عامل فشارندهاي براي عمل دفع است. چاره خميازه وتمطي شراب مخلوط با آب با نسبت حجمي برابر است، چنانچه مانعي براي خوردن شراب در ميان نباشد.(توجه داشته باشیم که پور سینا این کتاب را بعنوان کتاب درسی و تخصصی برای پزشکان عهد خویش نوشته و درهر  حال  اقدام به هرنوع تصمیم به معالجه با پزشک است نه با خود مان)

یادداشت !نکته های مهمی از گفتار پورسینا با پزشکی امروز و قوانین بهداشتی این زمان تا حدود زیادی مطابقت دارد.او نیز کم خوابی ،خوردن مواد غذایی و نوشیدنی نا مناسب و یا افراط در آنها کم حرکتی است. بویژه در پاراگراف نخست که در این مقاله امده پورسینا انباشگی درون رگها در اثر مواد غذایی علیظ و نامناسب را سبب خستگی می داند. اغلب کسانی که دارای کلسترول زیاد در خون هستند حالت کسلی و خستگی در خو د احساس می کنند.او پاک کردن بدن از این مواد را با ورزش،و استفاده از رژیم غذابی و بخصوص نوشیدنی های ترش را توصیه می کند که دارای اسید استیک هستند و چربیها را آب می کنند و صفرا را به تحرک وا می دارند .

خستگی ,مواد ,کمبود ,بايد ,حالت ,ميدهد ,مواد زايد ,داشته باشد ,مواد غذایی ,شراب سفيد ,ورزش استرداد منبع

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

فروش پروژه های دانشجويی و كاری - ناميرا padidegallery.com Learn Tab یکم بیشتر بمون New version nafas ! تخفیف ویژه میدونی چه خبره؟ زدفا